ZAPOMENUTÁ PRINCEZNA

ZNÁTE MŮJ PŘÍBĚH?

DOMA ZAPOMENUTA, VE ŠPANĚLSKU OSLAVOVÁNA

Světice Dobroslava

Pouť za manželem ukončili Maurové mučením

9. století n.l.

Svatá Dobroslava, ve španělském prostředí svatá Eurosia či Orosia, (cca 864 - 880, Jaca) je patronkou španělského města Jaca. Jejím otcem byl pravděpodobně český kníže Mojslav zmiňovaný fuldskými letopisy k roku 872.

Brzy osiřela a byla vychovávána knížetem Bořivojem I. a svatou Ludmilou nejspíše na Levém Hradci.

V roce 880 požádal papež Jan VIII. svatého Metoděje během jeho třetí návštěvy v Římě, aby nalezl vhodnou nevěstu pro syna navarrského krále Fortuny I.

Metoděj doporučil Dobroslavu. Svatba se uskutečnila v zastoupení. Po svatbě se svatební průvod vydal do Navarry. Průvod byl však v blízkosti španělského města Yebra de Basa přepaden Maury. Jejich velitel Aben Lupo požádal Dobroslavu, aby se stala jeho ženou, Dobroslava však odmítla. Byla pak mučena, byly jí uťaty končetiny a useknuta hlava. Poté se strhla bouře.

Dobroslaviny ostatky byly vyzvednuty v roce 882, tělo je uloženo v katedrále v městě Jaca, lebka v městě Yebra. Byla prohlášena za svatou, a stala se patronkou vinařů a ochránkyní před nepřízní počasí. Svatořečení bylo uznáno v roce 1902 papežem Lvem XIII. Za svatou je uznávána jak katolickou, tak pravoslavnou církví. Její svátek se slaví 25. června.

Zdroj: wikipedie.cz

Městská část Brno-Černovice ve spolupráci se senátorem Parlamentu ČR Jiřím Duškem
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky